sklep.rowery.pl

Motocykliści lub kierowcy przeróżnego typu samochodów znakomicie wiedzą, że żeby móc radować się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), należy go należycie przygotować. Dużo osób jednak nie wykorzystuje tożsamej zasady w stosunku do rowerów, a to istotny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, pożąda uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie przeróżnych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

opony duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, w następstwie tego lista prac, jakie powinniśmy wykonać w czasie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z naszym rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed zainicjowaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, nazbyt luźny lub nadmiernie naciągnięty – należy go adekwatnie naciągnąć. Na dodatek należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć bądź przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie chcemy przecież, by w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma obfity wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wobec tego należy spowodować poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować luz newralgicznych śrub konstrukcji roweru, a kiedy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Oprócz tego warto uczynić detale oświetlenia – chcemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To podstawowa lista czynności, jakie trzeba zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby też rower dokładnie umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie lepiej chroniony podczas całego sezonu.